Harmadik negyed

A magyar nők napja

– Hoztam maguknak csokit – húzza be maga után a gyógyszeres ládákat Tibi, a munkában meggörbült, hatvanon túli szállítónk, aki minden reggel az utolsót várja. Még négyszátizenhetet kell aludnunk a nyugdíjáig. – Tőlem kapták! – nyúlja le gálánsan a nagykereskedő vállalat figyelmességét üdvözlőkártya hiányában.
A reprezentációval foglalkozó munkatársnő az idén lazáskodott, vagy megszüntették a munkakörét? – merül fel bennem a gyanú, de legkésőbb húsvétkor megtudjuk a hiba okát, mert azt már Tiborunk sem hinné el magáról, hogy tőle kapjuk a kedves gipsznyuszikat. Mégis van a helyzetnek ajándéktartalma, mert legalább nem az élet igazságtalanságát kéri rajtunk számon ma is, és az “ezt dobta a gép” sztereotípiáját sem puffogtatja lovagias szerepköréből.
A szomszéd cukrászda tulajdonosa személyesen csomagolja be a nőnapra készült rózsa alakú mignonokat a patika dolgozóinak szánva, ha már nyitás előtt átfutottam hozzájuk egy életmentő péksütiért.
– Édes legyen a napjuk! – szól az ő szlogenje, mint Aigner Szilárd meteorológus “derűs estét” kedves búcsúja hajdanán.
Az utcán nejlontasakokba csúsztatott virághalmokkal sietnek a férfiak munkába a környező bankokba, minisztériumokba, amit legszívesebben már első sarkon csapnának a kukába, mert szétcsúsznak, az arcukat csikizik a hosszú csomagolások, és lerí róluk a nemzetközi nőnappal kapcsolatos minden érzésük.
– A Béla is megvehette volna, csessze meg – pakolja át egy arra haladó fiatalabb férfira a szemfüles kolléga a tulipánok legalább felét.
Nagyobb cég lehet… Irigykedve nézik a másik oldalon szaladó aktatáskás 3 szál csoffadt virágát. Szerencsés ember, ott csak annyi nő dolgozhat…
Az első betegünk Éva néni, aki egy horgolt rózsacsokorral érkezik. Egyenként járulunk elé puszikkal a szépen kikeményített, dróttal megerősített rózsaszálakért.
– Úgysem kapnak a férfiaktól semmit – szól belőle nyolcvan év élettapasztalata, és horgolt tojásokat ígér húsvétra.
– Hoztam nektek gesztenyeszívecskéket, drágáim – sajnálkozik a férfiak nemtörődömségén Ági néni. – Viszek a férjemnek is – kuncog a bajusza alatt huncutul. – Legyen neki is ünnepnap!
– Boldog Nőnapot – jópofáskodnak a veterán vásárlóink köszönésképpen, akik még a vörös szegfűn szocializálódtak, és az elvtársnőket kellett köszönteniük a párt nevében. Nehezen szabadulnak a szocialista internacionálé emlékétől…,a sztereotípiáktól. A nők is.
A média viszont csodákra képes. Átformál.
Bevési még azt is, amit nem akarunk…
– Mekkora igény van már a valentinra is – fejti ki ráérő idejében Zoltán bácsi. – Azt gondolják a nők, ez kell nekik? Kis piros szívecske? Meg szlogenek? Nem ezen múlik, higgye el nekem! Én minden este kézcsókkal köszönöm meg a feleségemnek, hogy van. Na, viszontlátásra. Hasonló szerelmet kívánok, minden hölgynek – és megemeli a kalapját.
Pár perccel később jövök rá, névnapja van…
– Ó, de gyönyörű csokraid vannak – olvadok el a zöldséges barátnőm virágkölteményein az esti bevásárlásnál, amiket egy nagy műanyagvödörbe állított fel a pultján. Az insta reklámok képein nincsenek ilyen szépek. – A feledékeny férfiak megmentésére köttetted ezeket?
– Dehogy…mi is kaptuk a Szilvivel. Ágotától.
Nevetünk. Mutatom a főnöknőmtől kapott rózsámat. Folynak a könnyeink.
– Én is vettem neked – nyújt át egy apró koráll virágot és ölel át szeretettel.
– Mami, neked vettem – írja az egyik lányom messengeren, és átküld egy rózsaszín tulipáncsokrot. – Megdicsért az árus néni, mennyire fog anyukám ennek örülni.
És valóban. Nagyon örülök. Leginkább annak, hogy észrevette a szépet, és meg akarta velem osztani azonnal. Nem a nők napja miatt, hanem a tavasz hírnökeként.
– Édesfiam, te is? – repülök Vili nyakába.
– Tudom, mennyire szereted a tulipánokat. Hoztam, legyen szép estéd tőle.
Elááájulok. Magamtól is. Mennyire,de mennyire megtanultam örülni minden egyes köszöntésnek, felém fordulásnak. Megbecsülöm mindet.
Emberi gesztusok.
Kincsek.

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Rita Baradlai says:

    Kedves Árpád!
    Köszönöm a kérdésed, egyszerű a válasz. Minden kőkemény üzletté vált vagy politika, aminek kitalálói, résztvevői és a haszon élvezői legalább fele részben férfiak.
    Amit leírtam, helyzetjelentés, egy ambivalens katyvasz

  2. Árpád Arc says:

    nekem csak egy kérdésem lenne,ha meg tudja valaki válaszolni tegye meg.Nő nap,valentin nap,húsvét,karácsony mind-mind szép,de van a föld kerekén akár csak egy ünnep is ami hozzánk köthető, mi találtuk ki? ha csak az utóbb átvett “ünnep”-et veszem a valentint,még azt sem tudjuk honnan ered,mit is takar csak átvettük és szinte kötelezővé vált.a nőket simán meg lehet venni minden marhasággal azért nincs férfi ünnep mert minket nem:D


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!