Harmadik negyed

Most már a keresztnevét is tudom…

 

 A 160 éves  gyógyszertárunk törzsvásárlói a környéken laknak vagy a közelben valamelyik bankban, minisztériumban dolgoznak.

 Sokan szeretnek hozzánk járni, a barátjuknak, jó ismerősüknek tekintenek bennünket, de sajnos vannak olyan betegek is, akiknek sehogyan sem tudunk a kedvére tenni, megmagyarázhatatlanul tévedünk, okkal vagy ok nélkül konfrontálódunk velük szinte minden alkalommal, mégis hozzánk keverednek be.

 Ez utóbbi csoporthoz tartozik Kuglerné is, aki még egyetlen egyszer sem távozott a patikából elégedetten.

Szúrós, bizalmatlan tekintetét egyikünk sem szerette, ha lehetett, kerültük a vele való találkozást, mert mindig vitát generált, rosszkedvet hagyott maga után.

Most hozzám került.

   –   Tüdőrákom van – közli velem egyszerűen.

 Döbbenten állok. A bizalma előtt.

   –   Óh – nyögöm ki okosan, időt kérve meredek a semmibe.

Keresem a kulcsot hozzá, nehogy túltoljam az érdeklődésemet, de ne is tűnjek érdektelennek. Hogy kell ilyenkor viselkedni…? Úgy döntök, rábízom, mennyit akar elárulni a bajáról, de figyelmesen, empatikusan hallgatom a közlendőit.

Egyelőre csak a gyakorlati dolgokat kérdezi meg tőlem, mikor, hogy tudja megrendeltetni a szükséges gyógyszereit, és ami a feltűnő, nem fogadja az ígéreteimet gyanakodva. Megköszöni.

  –   Nem lehet műteni a daganatomat. Csak kemót kaphatok – áll előttem lesújtva pár nap múlva, érzem, kapaszkodót keres.

Mesélek anyukámról, akinek szintén a tüdején találtak egy foltot, a kálváriáját elhallgatva, bátorító eredményekről mesélek. Issza minden szavamat.

  –   Minél előbb szeretnék visszamenni a gyerekekhez tanítani, a tüdőmre lenne a legnagyobb szükségem a munkámhoz. Fuvolatanár vagyok.

  –   Várják már a gyerekek nagyon – mosolygok rá, remélve, hogy hisz is benne…

  –   Anyuka hogy van? – kérdezi meg ezután minden alkalommal, hogy erőt gyűjtsön mások gyógyulásából, miközben egyre soványabbnak, gyengébbnek látom.

Pedig erősnek, szívósnak mutatja magát, egyedül cipeli haza a több kilós tápszereit, ne okozzon gondot huszonnégyórázó férjének. Egyedül jár fel a Korányiba kezelésekre,és ha már jobban van, haza is egyedül indul,ne legyen senkinek terhére. Mindig csak egy rövid mondatban árul el valamivel többet magáról, az ő olvasatában, talán sokat is…

Mit tehetnék…? Segítek neki bepakolni a hátizsákjába, kinyitom előtte az ajtót, és bátrabb pillanataimban megsimogatom a vállat.

Úgy érzem, magára maradt a harcában, ha egyáltalán állt mellette valaha valaki is…

  –   A feleségem hizlaló löttyeiért jöttem – következik a sorban egy arrogáns, hihetetlenül ellenszenves férfi, aki még a napszemüvegét sem veszi le a patika félhomályában.

Mérhetetlen szánalmat érzek ismeretlenül is bármelyik asszonnyal szemben, akinek a férje lehet..

A receptet tartva a kezemben megértem… Megértem Kuglerné félelmeit, aggodalmait a patikában történt hibák miatt, a gyógyszerek késve érkezése miatt. Nem nekünk szólt. Az otthoni viták elkerülése miatt volt.

Az előttem álló férfi szeretetéért volt.

  –   Hogy van a felesége? – érdekel most már egyre jobban ennek a haldokló asszonynak a sorsa.

  –   Rendbe jön Az, semmi gond – hárít el minden érdeklődést még a csírájában.  – Ez ilyen nehéz? – akad fel a szeme, ahogy átadom neki a dobozokat. – Na, a viszontlátásra – nyög egyet a súlyok alatt.

 

A következő héten szomorúan botorkálok a Korányi kórház folyosóján kerülgetve a súlyosabbnál súlyosabb betegeket, anyukámat keresve a vizsgálók előtt.

  –   Gyógyszerész nő! – szólít egy lágy hang. – Maga itt?

Egy csontsovány, kopasz, csupaszem nő néz rám könnybe lábadt szemmel az egyik ócska padról. Odamegyek hozzá, már jártányi ereje sincs.

Átölelem. Hosszan.

Óvatosan simogatom meggörnyedt hátát.

Visszaültetem a padra, és megígéri, két hét múlva újra otthon lesz.  

  –   Várnak a tanítványaim…- néz a semmibe.

 

  –   Ki volt ez a nő? – lepődik meg anyukám a jeleneten.

  –   Egy kedves betegünk a patikából. Hónapok alatt ment így tönkre. Még nincs ötvenéves sem.

 

  –   Csak azért jöttem, mert lemondom a feleségem megrendelt tápszereit. Meghalt.

Nézem a napszemüveget.

Könnybe lábad a szemem.

Önkéntelenül leveszi, és ugyanazt a tompa segélykérő pillantást vélem felfedezni benne, mint amit félévvel ezelőtt a felesége szemében láttam meg.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!