Zümi bácsi

         
 
 
       A patika csendjébe egy régen hallott monoton dünnyögés keveredik. Lindával             egyszerre kapjuk fel a fejünket. Örömmel látjuk Zümi bácsi szalmakalapos, kötött   mellénykés alakját a székeknél. 
           – Úgy látszik, mégis él. – nyugtázzuk a tényt, és élvezzük a folytonos zümmögéssel   társuló jelenlétét. 
           – Kisasszon! Kisasszonkám! – jelentkezik kedvesen, de türelmetlenül a betegek   feje fölött Lindánál. 
           – Tessék várni, míg kiszolgálom a többi beteget – próbálja kordában tartani az   öreget  Méltatlankodó halk monológ a válasz. Szuggerálni akar a távolból, hátha nálam   gyorsabb segítséget kap. Műanyag, horgolt szatyrával látszólag bátortalanul integet   felém, de tapasztalatból még a közelébe se emelem a tekintetemet, nehogy a sorukat   türelmesen kiváró betegeket  feleslegesen felzaklassam.
           – Naccsága – villantja ki sárgás,töredezett fogsorát behizelgően, amikor végre   valahára elém kerül . Kérges, izületes mutatóujjával előre figyelmeztet:
           – Ismer máá ángem. Tuggya mi van énválem. Szaggat a fájem büdösül egisz álló   nap. 
       Neheztelően összehúzza apró kék szemeit, lehetséges-e, hogy még mindig nem   tudom, mit akar tőlem. 
           – Aggyon pár piluláát, naccsága, hadd mújjon el . – segít a megfejtésben   leplezetlen  csalódottsággal. 
           – Háát ágyet adee? – néz hitetlenkedve a saját gyógyszerünkből levágott darabra. –   Hónap, aztán meg  hónapután mi  történnyen? – törli le csatakosan izzadt kerek fejét kétségeesetten.
     Teszek még hozzá kettőt a hétvégére való tekintettel. 
           – Merre járt eddig? – kérdezem hangosan artikulálva, nem bízva a hallókészülék   teljesítményére.
           – Othun vótam, a fijjamékná. Meztélláb veszőttem a kártben. A melkasom is   érzíkeny, higgyen nákem, ne sajnájjon tülem még egy tablettát, naccsága. 
       Felkészülve viszek még magammal a magnézium mellé 3 darab C vitamint is, hátha újabb fájdalom nyillalik még valahová.
       Tévedtem. 
           – Szúr még a csásszemem is drága – mutat a bal szemére. 
       Ez már komolyabb kihívást jelent a recept és az anyagi hozzájárulás hiánya miatt,     még inkább megtartva a gyógyítás sikerességének igényét is. Mintadarabok után   kutatok nagy ” igyákezettel ” a benti fiókokban, hátha nemcsak Zümi bácsit, hanem 
 engem is megáld az Isten.           
           – Ebből a szemcseppből naponta többször is csöpögtethet a szemébe – kiáltom,   hogy biztosan meghallja.
           – Mikores? – kérdez vissza bizonytalanul.
       A próbacseppentésnél látom meg felduzzadt vörös kézfejét. 
           – Gyere Linda, ezt mindenképpen el kell látnunk, mert orbánca lehet – kérek   segítséget a kolléganőmtől. – Hozz fertőtlenítőt és kötszereket, nem maradhat így a   hétvégére.
           – Nincs nyugdíjjam. Ágyedül vagyok, csak ágymagamban. mint az újjam. – agitálja   tovább Lindát, mintha még nem oldódott volna meg a helyzet. – Szánnyon meg,   kisasszon.
           – Ne tessék levenni a kötést hétvégén! – üvölti a fülébe, miközben összegyűjti a   hétfői átkötéshez szükséges darabokat egy papírdobozba. 
           – Álggya meg a Bóldogságos Szűz a jóságát, kisasszonkám. – sírva nevet Lindára. 
           – Jól van, jól van – hárítja el a köszönetet zavartan. – Mindenképpen tessék   visszajönni hétfőn délelőtt, akkor leszek itt én is.
       Picit még elüldögél a széken kedvesen dünyörögve a kézbabájának, és a nem várt   szerencséjének, amivel hatásosabban adhatja tudtára az utca emberének és a   belvárosban sétálgató turisták tömegének, hogy szívesen fogadja felépüléséhez   szükséges karitatív támogatásukat. 
Tovább a blogra »